contact_form - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Activated plugins
fr: Plugin activé

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Settings
fr: Réglages

en: Installed plugins
fr: Plugin installé

en: Recommended plugins
fr: Plugin recommandé

en: Download
fr: Téléchargement

en: Install %s
fr: %s installé

en: Install now from wordpress.org
fr: Installer maintenant depuis wordpress.org

en: If you have any questions, please contact us via plugin@bestwebsoft.com or fill in our contact form on our site
fr: Si vous avez des questions, merci de contacter plugin@bestwebsoft.com ou d'utilisez le formulaire de contact "contact form" sur notre site

en: Contact Form Options
fr: Options du Formulaire de Contact

en: Contact Form
fr: Formulaire de Contact

en: Name:
fr: Nom:

en: E-Mail Address:
fr: Adresse e-mail:

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Attachment:
fr: Pièce-jointe:

en: Thank you for contacting us.
fr: Merci de nous avoir contacté.

en: If the option 'Redirect to page' is selected then url field should be fillied in the following format
fr: Si l'ioption 'Rediriger vers la page' est positionnée, alors le champ Url doit être rempli avec le format suivant

en: Options saved.
fr: Options sauvegardées.

en: Such user is not exist. Settings are not saved.
fr: Cet utilisateur est inconnu. Les modifications ne sont pas sauvegardées.

en: Please input correct email. Settings are not saved.
fr: Merci de saisir une adresse e-mail valide. Les modifications ne sont pas sauvegardées.

en: If you would like to add a Contact Form to your website, just copy and put this shortcode onto your post or page or widget:
fr: Si vous souhaiter ajouter un formulaire de contact à votre site web, copiez juste ce code dans un article ou sur une page ou un widget:

en: If information in the below fields are empty then the message will be send to an address which was specified during registration.
fr: Si les champs ci-dessous ne sont pas renseignés le message sera envoyé à l'adresse spécifiée lors de l'enregistrement.

en: Use email of wordpress user:
fr: Utiliser l'e-mail du compte wordpress:

en: Select user name
fr: Choisir un nom d'utilisateur

en: Set a name of user who will get messages from a contact form.
fr: Choisir le nom d'utilisateur qui recevra les messages envoyés depuis le formulaire de contact.

en: Use this email:
fr: Utiliser cette adresse e-mail:

en: Set an email address which will be used for messages receiving.
fr: Choisir l'adresse e-mail qui sera utilisée pour recevoir les messages.

en: Additional options
fr: Options supplémentaires

en: Display Attachment block
fr: Afficher le bloc pièce-jointe

en: Users can attach files of the following types
fr: Les utilisateurs peuvent joindre des documents des types suivants

en: Display Attachment explanations
fr: Afficher les explications sur les pièces jointes

en: Display explanations after Attachment block
fr: Afficher les explications après le bloc des pièces jointes

en: Display Send me a copy block
fr: Afficher "M'envoyer une copie"

en: What use?
fr: Quel utilisation?

en: To send mail you can use the wordpress wp_mail function
fr: Pour envoyer l'e-mail, vous pouvez utiliser la fonction wp_mail de wordpress

en: Mail
fr: E-mail

en: To send mail you can use the php mail function
fr: Pour envoyer l'e-mail, vous pouvez utiliser la fonction mail de php

en: Change FROM fields of the contact form
fr: Modifier des champs du formulaire de contact

en: Display additional info in email
fr: Afficher les informations complémentaires dans le courriel

en: Sent from (ip address)
fr: Envoyé de (adresse IP)

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Coming from (referer)
fr: Envoyer de (référence)

en: Using (user agent)
fr: Depuis (navigateur)

en: Change label for fields of the contact form
fr: Modifier le nom des champs du formulaire de contact

en: Action after the send mail
fr: Action après l'envoie de l'e-mail

en: Display text
fr: Afficher le texte

en: Text
fr: Texte

en: Redirect to page
fr: Rediriger vers la page

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Sorry, your e-mail could not be delivered.
fr: Désolé, votre e-mail n'a pas pu être envoyé.

en: You can attach files of the following types
fr: Vous pouvez joindre des fichiers aux formats suivants

en: Send me a copy
fr: M'envoyer une copie

en: Submit
fr: Envoyer

en: Your name is required.
fr: Un nom est obligatoire.

en: A proper e-mail address is required.
fr: Une adresse e-mail valide est obligatoire.

en: Subject text is required.
fr: Sujet obligatoire.

en: Message text is required.
fr: Un message est obligatoire.

en: Please make corrections below and try again.
fr: Merci de faire les corrections suivantes et de réessayer.

en: Attachment is broken.
fr: La pièce-jointe n'est pas valide.

en: Please complete the CAPTCHA.
fr: Merci de compléter le CAPTCHA.

en: Contact from
fr: Contact de

en: Name
fr: Nom

en: Email
fr: E-mail

en: Subject
fr: Sujet

en: If you can see this MIME than your client doesn't accept MIME types!
fr: Si vous voyez ce MIME c'est que votre navigateur n'accepte pas ce type de MIME !
