contact_form - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Activated plugins
it: Plugin attivati

en: Read more
it: Leggi

en: Settings
it: Settaggi

en: Installed plugins
it: Plugin installati

en: Recommended plugins
it: Plugin raccomandati

en: Install %s
it: Installa %s

en: Install now from wordpress.org
it: Installa ora da wordpress.org

en: If you have any questions, please contact us via plugin@bestwebsoft.com or fill in our contact form on our site
it: Se hai domande, per favore contattaci a plugin@bestwebsoft.com o compila il modulo "contact form" sul nostro sito

en: Contact Form Options
it: Opzioni Contact Form

en: Name:
it: Nome:

en: E-Mail Address:
it: Indirizzo e-mail:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Thank you for contacting us.
it: Grazie per averci contattato.

en: Options saved.
it: Opzioni salvate.

en: Such user is not exist. Settings are not saved.
it: L'utente indicato non esiste. Le opzioni non sono state salvate.

en: Please input correct email. Settings are not saved.
it: Perfavore inserisci una e-mail corretta. Opzioni non salvate.

en: If you would like to add a Contact Form to your website, just copy and put this shortcode onto your post or page or widget:
it: Se vuoi aggiungere un Contact Form al tuo sito, copia e incolla questo shortcode nei tuoi post o nelle tue pagine o widget:

en: If information in the below fields are empty then the message will be send to an address which was specified during registration.
it: Se le informazioni nei campi sottostanti sono vuote allora il messaggio sarà inviato ad un indirizzo che è stato specificato durante la fase di registrazione.

en: Use email of wordpress user:
it: Utilizza l'e-mail dell'utente wordpress:

en: Select user name
it: Seleziona nome utente

en: Set a name of user who will get messages from a contact form.
it: Imposta il nome dell'utente che riceverà i messaggi da un contact form.

en: Use this email:
it: Utilizza questa e-mail:

en: Set an email address which will be used for messages receiving.
it: Imposta una e-mail che verrà utilizzata per ricevere i messaggi.

en: Additional options
it: Impostazioni aggiuntive

en: Display Attachment block
it: Visualizza l'attachment

en: Users can attach files of the following types
it: Gli utenti possono allegare i files nei seguenti tipi

en: Display Send me a copy block
it: Visualizza il blocco "Inviami una copia"

en: Change FROM fields of the contact form
it: Modifica da campi del contact form

en: Sent from (ip address)
it: Inviato da (indirizzi IP)

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Coming from (referer)
it: Da (referente)

en: Using (user agent)
it: Utilizza (user agent)

en: Change label for fields of the contact form
it: Modifica le etichette dei campi del contact form

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Sorry, your e-mail could not be delivered.
it: Spiacenti, la tua e-mail non può essere consegnata al momento.

en: You can attach files of the following types
it: Gli utenti possono allegare i files nei seguenti tipi

en: Send me a copy
it: Inviami una copia

en: Submit
it: Invia

en: Your name is required.
it: Il nome è obbligatorio

en: A proper e-mail address is required.
it: È richiesto un indirizzo e-mail corretto

en: Subject text is required.
it: L'oggetto è obbligatorio

en: Message text is required.
it: Il campo messaggio è obbligatorio

en: Please make corrections below and try again.
it: Controlla i dati del modulo e riprova!

en: Attachment is broken.
it: L'attachment non è corretto

en: Please complete the CAPTCHA.
it: Completa il CAPTCHA

en: Name
it: Nome

en: Email
it: e-mail

en: Subject
it: Oggetto

en: Message
it: Messaggio

en: Site
it: Sito

en: If you can see this MIME than your client doesn't accept MIME types!
it: Se puoi visualizzare questo MIME il tuo client non supporta i MIME types!

en: Support
it: Supporto
